www.sendnij.pl
Infolinia: Patron Service: +48 22 319 88 99 | GLS: +48 46 814 82 20 | InPost: +48 722 444 000 | Paczka w Ruchu: +48 22 693 70 00 | Biuro Sendnij.pl: +48 537 898 898


Aktualności

Co to jest przesyłka niestandardowa?

 

Często słyszy się o tym, że w firmach kurierskich jest możliwość wysyłania przesyłek niestandardowych. Jednak zaczynamy się tym interesować dopiero w momencie, gdy sami musimy wysłać taką przesyłkę. Czym tak naprawdę jest paczka niestandardowa?

 

Paczka niestandardowa

 

Najprościej mówiąc paczka niestandardowa albo niesortowalna, to taka, która wymaga poświęcenia szczególnej uwagi w trakcie procesu transportu.

 

Jakie cechy ma paczka niestandardowa?

 

Paczka niestandardowa ma musi spełniać kilka podstawowych kryteriów, które wpływają na nazwanie paczki tym mianem. Musi mieć wymiary, które przekraczają parametry standardowej paczki. Pod uwagę bierze się tu długość oraz sumę boków lub sumę długości i obwodu. Powinna mieć nieregularny kształt, który sprawia, że niej transport jest o wiele trudniejszy, na przykład wazon. Dodatkowo ma wystające elementy, które mogą się uszkodzić lub wywołać uszkodzenie innych przesyłek. Kolejnym kryterium jest sposób pakowania, który może utrudnić jej przewiezienie, w szczególności pod względem pracy automatycznego sortera. Właśnie z tego powodu paczki niestandardowe często nazywa się paczkami niesortowalnymi. Przesyłka niestandardowa powinna mieć również zawartość, która jest łatwa do uszkodzenia lub powoduje inne zagrożenia w trakcie czynności transportowych. Przesyłki takie zazwyczaj mają wagę powyżej 30-32-35 kg (w zależności od firmy).

 

Co odróżnia firmy kurierskie?

 

Kształt, rodzaj opakowania, zawartość, to kryteria, które są stosowane przez wszystkie firmy kurierskie. Jednak wymiary przesyłek niestandardowych w firmach kurierskich są bardzo, ale to naprawdę bardzo różne. Wymiar, który ma najważniejsze znaczenie, to długość. W TNT paczka niestandardowa ma długość większą niż 120 cm. W DHL i K-EX jest to długość powyżej 140 cm, a w FedEx, UPS i Pocztexie jest to 150 cm. 175 cm proponuje firma DPD.

 

Ważna jest długość boków

 

Paczka jest niestandardowa również wtedy, gdy jej pozostałe boki są inne niż najdłuższy. Wtedy taka paczka przekracza maksymalne wymiary. Na przykład w DHL gdy któryś z pozostałych boków jest dłuższy niż 50 cm, a w UPS dłuższy niż 76 cm. Najnowsze cenniki FedEx biorą pod uwagę sumę dwóch najdłuższych boków. Ta wartość nie może przekroczyć wartości 180 cm.

 

Co, gdy są większe?

 

Gdy paczki niestandardowe przekroczą swoje maksymalne wymiary, to firmy kurierskie oferują inne usługi. K-EX oferuje paczkę gabarytową. Inne firmy przesyłkę dłużycową (od 2 do 4 metrów). W UPS jest dostępna duża paczka. Inne firmy oferują też przesyłki paletowe, czyli: półpalety, palety i drobnicę.