www.sendnij.pl
Infolinia: Patron Service: +48 22 319 88 99 | GLS: +48 46 814 82 20 | InPost: +48 722 444 000 | Paczka w Ruchu: +48 22 693 70 00 | Biuro Sendnij.pl: +48 537 898 898


Aktualności

Ile kosztuje paczka wysłana firmą kurierską?

 

Chyba każdemu zdarzyło się choć raz w życiu przesłać paczkę kurierem. Bardzo dziwne wydawało się nam, że za różne przedmioty płacimy tak różne ceny. Należy pamiętać o tym, że na cenę przesyłki kurierskiej wpływa bardzo wiele różnych czynników. Najważniejsze z nich to wymiar i waga paczki.

 

Waga paczki

 

Wiele firm kurierskich posiada cennik, która ma jedną stałą cenę za każdą przesyłkę w przedziale od 0 do 30 kilogramów. Natomiast w firmach, które używają dodatkowo przedziałów wagowych, różnice w cenach, na przykład za przesyłkę do 5 kilogramów i przesyłkę do 20 kilogramów, plasują się od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku złotych. Z kolei cięższe niż 30 kilogramów paczki zazwyczaj są dużo droższe od paczek do 30 kilogramów, a w niektórych firmach kurierskich takie paczki są wyceniane zgodnie z zupełnie innym cennikiem, to znaczy cennikiem przesyłek paletowych.

 

Wymiary paczki

 

Tak samo jest w zakresie wymiarów. Standardowe paczki w zależności od firmy mogą mieć długość od 120 cm ( w UPS i TNT), do 140 cm (K-EX, ETL, DHL), do 150 cm (FedEx ) albo nawet 175 cm (DPD, GLS). Kolejnym kryterium wymiarów zazwyczaj jest suma (długość, szerokość, wysokość), która też w zależności od firmy może wahać się od 220 do 300 cm. Gdy jednak paczka ma wymiary większe niż standardowe, to trzeba oczekiwać dodatkowych opłat za przesyłkę niestandardową, niesortowalną lub nietypową. Wysokość tych dopłat może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Jeżeli przekroczymy maksymalny wymiar dla paczek niestandardowych, to będzie tu miało miejsce zastosowanie cennika dla usługi "Duża Paczka" (UPS), "Gabaryt" (K-EX), przesyłka dłużycowa albo przesyłka drobnicowa (w większości firm).

 

Dodatkowe usługi

 

Zupełnie inną kwestią są usługi dodatkowe, które zamawia Wysyłający. Firmy kurierskie oprócz samego przewozu i doręczenia przesyłki mają w swojej ofercie szereg towarzyszących usług, za które-jeśli wysyłający będzie chciał z nich zrobić użytek-doliczane są dodatkowe opłaty.

 

Dopłata paliwowa i podatek VAT

 

Dodatkowo w cenę przesyłki wchodzi również dopłata paliwowa, czyli wskaźnik procentowy od 9% do prawie 20%. Niektóre firmy kurierskie doliczają dopłatę paliwową zgodnie z systemem Viatoll. W przypadku osób prywatnych do ceny usługi jest doliczany również podatek VAT- podstawowa stawka to 23%.

 

Ceny usług kurierskich

 

Wysyłając paczkę standardową, musimy się liczyć z następującymi kosztami. Za przesyłkę krajową zapłacimy około 30-40 złotych brutto. Maksymalna cena za taką przesyłkę to 80 zł brutto.