www.sendnij.pl
Infolinia: Patron Service: +48 22 319 88 99 | GLS: +48 46 814 82 20 | InPost: +48 722 444 000 | Paczka w Ruchu: +48 22 693 70 00 | Biuro Sendnij.pl: +48 537 898 898


Aktualności

Jak działa przesyłka pobraniowa kurierska?

 

Osoby, które po raz pierwszy robią zakupy w internecie, stają przed wieloma trudnymi wyborami i mają wiele wątpliwości. Pierwsza obawia wiąże się z tym, że zapłacą za zamówiony towar, a sprzedawca się ulotni z gotówką. Wtedy zostają bez przesyłki, z trochę chudszym portfelem. W celu ograniczenia tych wątpliwości, które mogłyby spowodować ich rezygnację z ukończenia transakcji, nadawcy przesyłek, czyli najczęściej sklepy internetowe dają klientom możliwość skorzystania z dodatkowej opcji, czyli z usługi ,,za pobraniem”. Często w opisach aukcji znajduje się synonim tej usługi, czyli COD (z angielskiego Cash on delivery).

 

Co to jest COD?

 

Przesyłka za pobraniem działa na podstawie bardzo prostego schematu. Kurier doręcza przesyłkę odbiorcy. Zanim odbiorca ją otworzy, to musi potwierdzić jej odbiór oraz uregulować płatność. Odbiorca może sprawdzić zawartość przesyłki dopiero po dokonaniu opłaty, nigdy przed nią. jeżeli nie chcesz kupować przysłowiowego kota w worku, to najlepiej zamów dodatkową usługę ,,Sprawdzenie zawartości”. Jak dotychczas jednak tylko Poczta Polska ma tak wygodną dla klienta usługę. Warto wspomnieć o tym, że otwarcie przesyłki jest możliwe, a nawet konieczne, gdy odbiorca zaobserwuje, że opakowanie przesyłki jest uszkodzone. Istnieje przecież prawdopodobieństwo, że zawartość też mogła ulec uszkodzeniu. W następnej kolejności kurier przyjmuje opłatę, która następnie jest rozliczana w firmie kurierskiej. To przedsiębiorstwo jest zobowiązane do przesłania w określonym przedziale czasowym tej opłaty za pomocą przelewu na konto bankowe lub przekazem pocztowym. Jeżeli wybierzemy tę drugą możliwość, to trzeba pamiętać, że Poczta pobiera opłatę za przekaz. To opłata zostanie odliczona od pobranej kwoty. To oczywiste, ale mimo wszystko często się o tym zapomina.

 

Kto może skorzystać z przesyłki za pobraniem?

 

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie w każdej firmie kurierskiej usługa COD jest możliwa do wykupienia przez klientów indywidualnych, czyli takich, którzy nie mają podpisanej umowy z firmą kurierską. Gdy chcesz nadać jakąś przesyłkę, ale nie zajmujesz się działalnością gospodarczą, nie podpisałeś umowy z przewoźnikiem, to nie będziesz mógł skorzystać z usługi przesyłka za pobraniem. Tylko klienci z podpisaną umową mogą skorzystać z tej usługi w następujących firmach: UPS, GLS Poland, DPD Polska, TNT Express Poland, K-EX. Klienci indywidualni mogą skorzystać z usługi za pobraniem w tych miejscach: DHL Express, Siódemka, OPEK, Pocztex. Opłata jest zależna od firmy kurierskiej.