www.sendnij.pl
Infolinia: Patron Service: +48 22 319 88 99 | GLS: +48 46 814 82 20 | InPost: +48 722 444 000 | Paczka w Ruchu: +48 22 693 70 00 | Biuro Sendnij.pl: +48 537 898 898


Aktualności

Jak wysłać paczkę międzynarodową?

 

Najczęściej wysyłamy paczki na terenie naszego kraju. Jednak czasami w życiu zdarzają się takie sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni wysłać paczkę za granicę, na przykład do rodziny, która mieszka w Stanach Zjednoczonych. Nie ma powodu do paniki. Nie jest to aż tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Na początek warto wiedzieć, że przesyłka międzynarodowa zawsze będzie droższa niż krajowa, a czas jej dostarczenia będzie dużo dłuższy. Może się zdarzyć też, że będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, bo będziemy musieli zadbać o dopilnowanie jakichś dodatkowych formalności. Na przykład wysyłka poza Unię Europejską będzie się wiązała z obowiązkiem zapłacenia cła oraz wypełnienia dokumentacji celnej.

 

Paczka zagraniczna za pośrednictwem Poczty Polskiej

 

Gdy już ustalimy, że chcemy przesłać naszą przesyłkę międzynarodową za pośrednictwem Poczty Polskiej, to najpierw musimy określić, czy nasza paczka będzie priorytetowa, czy ekonomiczna. Paczki priorytetowe zazwyczaj przewożone są drogą lotniczą oraz są dostarczane na miejsce dużo szybciej niż ekonomiczne. Za błyskawiczną dostawę należy oczywiście zapłacić więcej, a na przesyłce należy zamieścić napis ,,priorytet”. Najlepiej, aby była to niebieska naklejka dostępna na poczcie. Z kolei paczki ekonomiczne są zazwyczaj doręczane drogą lądowo-morską albo lotniczą, ale na niższym priorytecie. Nadawca musi również zadecydować, czy przesyłka będzie miała zadeklarowaną zawartość, co znaczy, że będzie ona ubezpieczona do określonej kwoty. Dobrze jest jednak sprawdzić, czy możliwe będzie zadeklarowanie zawartości. Taka opcja jest niedostępna w niektórych państwach, na przykład w Wielkiej Brytanii.

 

Dodatkowe usługi

 

Poza wspomnianym wcześniej ubezpieczeniem dla usług międzynarodowych dostępne są też inne dodatkowe usługi. Dla przesyłek priorytetowych można wykupić opcję ,,ekspress”. Oznacza to dostarczenie paczki niezwłocznie po jej dostaniu się do urzędu nadawczego, najczęściej przez specjalnie do tego wyznaczoną osobę. Nie wszystkie kraje jednak mają w swojej ofercie taką usługę, więc warto najpierw to sprawdzić. Można również zamówić wiele innych usług, na przykład post restante, czyli odbiór paczki przez adresata w określonym przez niego urzędzie pocztowym. Ciekawą usługą jest również potwierdzenie odbioru. Dzięki niemu będziemy mogli otrzymać dokument potwierdzenia z podpisem odbiorcy. Można też zamówić usługę o nazwie traktowanie paczki, jako utrudniającej manipulację. Jest to po prostu paczka, która przekracza określone limity.