www.sendnij.pl
Infolinia: Patron Service: +48 22 319 88 99 | GLS: +48 46 814 82 20 | InPost: +48 722 444 000 | Paczka w Ruchu: +48 22 693 70 00 | Biuro Sendnij.pl: +48 537 898 898


Aktualności

Jak wygląda praca kuriera?

 

Zazwyczaj kurier większości ludzi kojarzy się z kimś, kto pędzi na złamanie karku, aby dostarczyć każdemu przesyłkę na czas. Niestety większość osób tego nie docenia, bo każdy chciałby mieć swoją przesyłkę w ciągu 5 minut, a to jest po prostu nierealne. Opóźnienie w dostawie może przecież wynikać również z niedopatrzenia po stronie sklepu internetowego. Kilka słów o zawodzie kuriera dostarczającego paczki.

 

Czym jest zawód kuriera?

 

Rozwój zawodu kuriera jest związany z ogromną popularnością sklepów internetowych i modą na zakupy w tych miejscach. W latach 90. zarówno nadawcy, jak i odbiorcy doszli do wniosku, że Poczta Polska nie daje sobie rady z dostarczaniem paczek na czas i nie ma oferty odpowiedniej dla małych firm, które prowadzą działalność gospodarczą w internecie. Ta rynkowa luka bardzo szybko została uzupełniona przez firmy kurierskiej-zarówno te polskie (jak dawna Siódemka czy Stolica), jak i międzynarodowe koncerny, takie jak: DHL, UPS, czy DPD.

 

Kto może zostać kurierem?

 

Zawodu kuriera nie powinny wybierać osoby, które są słabe i mają bardzo niską odporność na stres. Wbrew pozorom jest to ciężka, fizyczna praca. Dobrze się w niej sprawdzą dobrze zorganizowane, gotowe do poświęceń i elastyczne osoby. Jeżeli jeżdżenie samochodem, nawet na długie odległości i w korkach sprawia Ci przyjemność, dźwiganie ciężkich przesyłek nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu i chcesz w przyszłości mieć swoją działalność gospodarczą, to kurier jest wymarzonym zawodem dla Ciebie.

 

Jak zostać kurierem?

 

Najłatwiej jest znaleźć pracę, przeglądając ogłoszenia w prasie lub wysyłając e-mail do jakiejś z firm kurierskich. Im większa, tym większe szanse na powodzenie. Ofert pracy dla kurierów jest naprawdę sporo ze względu na dużą rotację. To nie jest praca dla każdego. Jednak najlepsze warunki do wykonywania tej pracy minęły już w latach 90. Obecnie stawki są mocno zaniżone. W zdecydowanej większości przypadków, aby podjąć tę pracę należy mieć swój własny samochód oraz założoną działalność gospodarczą na siebie.

 

Jakie są przeciętne zarobki kuriera?

 

Jak w każdym zawodzie, początki są trudne. Nie dostaniesz wiele paczek, a większość Twoich zarobków przeznaczysz na paliwo do samochodu, bo nie masz jeszcze opracowanych najkrótszych tras przejazdu. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie można się poddawać, bo już po około 2 lub 3 miesiącach można zarobić już około 3 tysięcy złotych netto (odliczając paliwo i koszty prowadzenia działalności gospodarczej). Zarobki kuriera są w bardzo dużym stopniu zależne od tego, ile paczek dowiezie do klientów.